Matura z Języka angielskiego lub niemieckiego
Maturzysto, jeśli jesteś na tej stronie, to dobrze trafiłeś/trafiłaś 🙂 Pewnie w najbliższym czasie przed Tobą matura z języka angielskiego lub matura z języka niemieckiego. Sądzisz, że to niezłe wyzwanie, prawda? Jest w tym trochę prawdy, bo wymagania egzaminacyjne od roku 2023 nieznacznie wzrosły, ale egzamin ten da się oswoić przy odrobinie chęci.
Na pewno kluczem do sukcesu jest tu poznanie paru schematów i zasad. W tym tekście zapoznam Cię z kilkoma najważniejszymi wskazówkami, jak się przygotować i zdać bez stresu. Natomiast szczegółowe zasady i pułapki, których należy uniknąć, poznasz w dwóch artykułach na moim blogu.Zapraszam Cię również do zakupu moich e-booków z opracowanymi pytaniami do matury ustnej. Z nimi na pewno nauka przyjdzie Ci o wiele łatwiej.
Matura z języka angielskiego i matura z języka niemieckiego da się oswoić. Jednak, aby uniknąć stresu przed maturą, warto zacząć przygotowania z języka angielskiego i języka niemieckiego odpowiednio wcześniej.
Kluczową sprawą jest poznanie zagadnień z danego języka oraz wymagań egzaminacyjnych dostosowanych do poziomu (matura z języka obcego poziom podstawowy lub rozszerzony). Szczęśliwie, zakres materiału do opanowania jest precyzyjnie określony przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w informatorach (informator maturalny język angielski oraz informator maturalny język niemiecki). Zapoznaj się z nimi koniecznie.
Matura z języka angielskiego lub języka niemieckiego - z czego się składa?
Matura z języka angielskiego czy niemieckiego składa się z części pisemnej i ustnej.
W części pisemnej może być ona zdawana na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Możesz też podejść do każdego z tych poziomów. Na każdym z nich musisz zmierzyć się z różnymi zadaniami. Są to: rozumienie tekstów ze słuchu, rozumienie tekstów czytanych oraz znajomość środków językowych (czyli gramatyka i leksyka). W każdej z tych części mamy zadania zamknięte (czyli np. odpowiedzi do wyboru) i otwarte (czyli np. uzupełnienie zdań). Dodatkowo na każdym poziomie musimy napisać wypowiedź pisemną na zadany temat. Na podstawie jest to jeden temat, a na rozszerzeniu dwa do wyboru.
Matura z języka angielskiego lub matura z języka niemieckiego w części ustnej obejmuje odgrywanie ról, opisywanie ilustracji i odpowiedzi na pytania. Warto zrozumieć, że to nie jest aż takie trudne, jak się wydaje!
Aby zdać maturę z języka obcego, musisz zdobyć co najmniej po 30% punktów w każdej z części – pisemnej (na poziomie podstawowym) i ustnej (tu jest tylko jeden egzamin bez określania poziomu). To nie jest aż tak wiele, to mniej niż połowa maksymalnej liczby punktów.
W części pisemnej na poziomie podstawowym jest do zdobycia 60 punktów. Zadania ze słuchu dają Ci już 25% z tej liczby! A za część pisemną można zdobyć maksymalnie 12 punktów. Warto więc znać podstawowe schematy, takie jak pisanie listu prywatnego, listu formalnego, e-maila, rozprawki czy wpisu na blogu.
Jak zdać, nie znając dobrze języka obcego?
Jeśli zastanawiasz się, jak zdać maturę z języka angielskiego lub niemieckiego, nie mając perfekcyjnej znajomości języka, odpowiedź jest prosta. Naucz się schematów, wypełnij je odpowiednimi słowami, aby przekazać treść polecenia i zdobyć punkty za formę i przekazanie informacji. Nie martw się, to jest do zrobienia.
Aby osiągnąć sukces, musisz poznać strukturę zadań i punktację. Przejrzyj arkusze egzaminacyjne z lat ubiegłych i postaraj się oswoić z ich wyglądem. Czytaj polecenia uważnie, ponieważ zawsze mają taki sam format. I pamiętaj, że regularne ćwiczenia są kluczem do sukcesu. Ważne, by nie ograniczać się tylko do wiedzy z podręcznika, ale właśnie próbować rozwiązać choć kilka arkuszy z lat poprzednich. To naprawdę pomaga. I do tego absolutnie nie odpuszczaj pracy pisemnej. Napisz tak, jak umiesz i to co umiesz. Praca nie musi być perfekcyjna, ale musi być. Spróbuj w każdy osiągalny dla Ciebie sposób przekazać wymagane w poleceniu informacje.
Jak DOBRZE zdać maturę z języka obcego?
Jeśli chcesz napisać dobrze lub bardzo dobrze maturę z języka angielskiego lub języka niemieckiego (a nie tylko ją zdać!), musisz przygotować się lepiej. Schematy to tylko początek. Nauka języka to proces, który wymaga czasu. Ile? To już zależy od Ciebie. Niektórzy osiągną swobodną komunikację po pół roku intensywnej nauki, inni będą potrzebować więcej czasu. Języki obce otaczają nas na każdym kroku, wykorzystaj to!
Ćwiczenia gramatyczne codziennie przez kilka minut są znacznie bardziej efektywne niż długie sesje raz na jakiś czas. Twórz własne materiały do nauki, takie jak fiszki czy tablice gramatyczne. To pomoże ci lepiej się uczyć.
Aby zdać maturę z języka obcego, nawet jeśli nie jesteś biegły w języku, wykorzystaj to, co już wiesz. Skup się na poleceniach i nie poddawaj się na początku. Każdy punkt jest ważny!
Ważne jest, aby nauka była przyjemna. Zapewnij sobie odpowiednie środowisko pracy, otwórz okna, włącz muzykę, nagradzaj się za udaną naukę. Przygotowując się do matury z języka postaraj się w nim zanurzyć: czytaj posty i artykuły w języku obcym, oglądaj filmy bez napisów i słuchaj radia. Skorzystaj też z nowoczesnych metod nauki, takich jak gry czy aplikacje mobilne. Po kilku tygodniach zorientujesz się, że matura z języka obcego to pestka!