Czasowniki nieregularne- co to takiego?
Czasowniki nieregularne stanowią w języku niemieckim bardzo ważną i obszerną grupę czasowników. Wiele z nich w czasie teraźniejszym nie wyróżnia się niczym szczególnym i dopiero tworząc zdania w czasie przeszłym, widzimy, że ich formy odbiegają od tych regularnych.
Jednak wiele czasowników nieregularnych pokazuje nam swą „oryginalność” w odmianie już w czasie teraźniejszym. Do tego wspomnieć należy, że wiele z nich to bardzo ważne słowa, których używamy w codziennym życiu, np.: essen-jeść, waschen- myć się, prać, geben-dawać, nehmen-brać, tragen-nosić, schlafen-spać, fahren-jechać. Dlatego musimy poświęcić im trochę uwagi już na samym początku nauki.
Czasowniki nieregularne w języku niemieckim- zasady odmiany w czasie teraźniejszym
Jednak język niemiecki, jak wiadomo, jest językiem bardzo uporządkowanym i logicznym. Tak więc kierującym się kilkoma konkretnymi zasadami, szybko opanujemy odmianę nieregularną większości czasowników.
Zasady odmiany w czasie teraźniejszym
- W czasie teraźniejszym odmiana nieregularna dotyczy tylko 2. i 3. osoby liczby pojedynczej (forma czasownika z zaimkiem „du” oraz „er, sie, es”). W pozostałych osobach czasowniki te odmieniają się tak samo, jak czasowniki regularne.
- Jeżeli w temacie czasownika występuje samogłoska „a”, to zamieniamy ją na „ä” (pamiętaj,że „ä” wymawiamy jak polska samogłoskę „e”). Temat czasownika to ta część, która pozostaje po odjęciu końcówki „-en”.
Do tej grupy należą np. takie czasowniki jak: schlafen (spać), fahren (jechać), tragen (nosić).
Znacie słowo „tragarz” w języku polskim? Pochodzi ono właśnie od tego ostatniego czasownika.
3. Jeżeli w temacie występuje samogłoska „e”, zamieniamy ją zwykle na „i” .
Najpopularniejsze czasowniki, w których wymieniamy „e” na „i” to: essen (jeść), geben (dawać), treffen (spotykać). Ich odmiana wygląda tak:
4. Czasem „e” zamieniane jest również na „ie”. Najpopularniejsze czasowniki tego typu to: lesen (czytać) i sehen (widzieć). Ich odmiana wygląda następująco:
Czasowniki nieregularne - odmiana czasownika "nehmen"
Pewnie każdy z Was natknął sie w dziale ze słodyczami na cukierki lub lizaki o takiej nazwie. W sumie to bardzo dobrze, bo najlepiej uczyć sie języka na przykładach z realnego życia. Nazwa tych cukierków pochodzi właśnieod czasownika nehmen (brać, wziąć) i oznacza dokładnie „Weź dwa”. Niezależnie od tego, czy lubimy słodycze, czy też nie, warto zapamietać tę nazwę, ponieważ wiąże się ona bezpośrednio z odmianą tego nietypowego czasownika.
Czasownik „nehmen”, tak jak i inne czasowniki nieregularne, odmienia się nietypowo wyłacznie w 2. i 3. osobie liczby pojedynczej. Jednak w przypadku tego czasownika, nie tylko „e” zamienia się na „i’, lecz nagle, nie wiadomo skąd, pojawiają się nam dwie spółgłoski „m”. Dlatego warto zapamiętać ten „słodki” wzór odmiany, przypominając sobie nazwę cukierków 😉
A cała odmiana wygląda tak:
Czasowniki nieregularne w języku niemieckim - ćwiczenia
Uzupełnij podane zdania czasownikiem podanym w nawiasie w odpowiedniej formie.
- Du ________ gern Pizza. (essen)
- Ihr ________ Frühstück heute um 8 Uhr .(essen)
- Du ________ immer die Zeitung. (lesen)
- Ihr ________ nach Berlin mit dem Zug. (fahren)
- Monika ________ eine schöne Bluse. (tragen)
- Ich ________ meine Freunde am Samstag. (treffen)
- Meine Schwester ________ mir ein Geschenk. (geben)
- Wir ________ den Fernseher nicht. (sehen)
- Mein Hund ________ auf dem Sofa. (schlafen)
- Ihr ________ viel Obst und Gemüse. (essen)
- Wir ________ uns jeden Samstag im Café. (treffen)
- Meine Oma ________ gerne Bücher am Abend. (lesen)
- Ich ________ immer eine Brille, wenn ich fernsehe. (tragen)
- Du ________ heute Nacht tief und fest. (schlafen)
- Ihr ________ mit dem Auto in die Stadt. (fahren)
- Er ________ mir ein interessantes Buch. (geben)
- Robert ________ einen Film im Kino. (sehen)
- Mark ________ morgen früh nach Paris. (fahren)
- Du ________ immer deine Freunde am Bahnhof. (treffen)
- Er ________ nach der Arbeit eine halbe Stunde. (schlafen)
Klucz odpowiedzi:
1.isst, 2.esst, 3.liest, 4.fahrt, 5.trägt, 6.treffe, 7.gibt, 8.sehen, 9.schläft, 10.esst, 11.treffen, 12.liest, 13.trage, 14.schläfst, 15.fahrt, 16.gibt, 17.sieht, 18.fährt, 19.triffst, 20.schläft.