Matura ustna z języka angielskiego

Matura ustna z języka niemieckiego - jak zdać?

Matura ustna z języka niemieckiego wywołuje u zdających wiele emocji i wcale mnie to nie dziwi. Podczas tego egzaminu  zdający nie mają bowiem właściwie czasu na przygotowanie i odpowiadają praktycznie „z marszu”. Taka forma sprawdzania wiedzy może być dla wielu osób stresująca i dlatego kluczowe jest tu dobre przygotowanie.

Aby uniknąć sytuacji nieprzewidywalnych, musimy nie tylko dowiedzieć się, co warto opanować z leksyki i gramatyki języka niemieckiego, ale przede wszystkim zdobyć wiedzę o samym egzaminie. Dlatego poniżej postaram się przekazać Ci najważniejsze informacje i przedstawić Ci przebieg matury ustnej z języka niemieckiego.

Najważniejsze informacje

  1. Egzamin ustny ze wszystkich języków obcych technicznie wygląda tak samo.
  2. Zdawany jest on tylko na jednym poziomie (nie ma rozróżnienia na egzamin na poziomie podstawowym i rozszerzonym).
  3. Polecenia w zestawie są podane w języku polskim, ale odpowiadamy oczywiście w języku niemieckim. Ma to wady i zalety. Z jednej strony dobrze zrozumiemy polecenia, a z drugiej nie ma szansy, byśmy skorzystali z gotowego słownictwa w języku obcym.
  4. Egzamin ustny trwa około 15 minut i właściwie nie ma czasu na przygotowanie do odpowiedzi.
  5. Czas egzaminu rozplanowany jest następująco:

Rozmowa wstępna – ok. 2 min.,

Wykonujesz zadanie 1 (odgrywanie ról – maksymalnie 4 min., )

Potem przechodzisz do zadania 2 (opis obrazka i odpowiedź na 3 pytania- maksymalnie 3 min.)

Na końcu realizujesz zadanie 3 (wypowiedź na podstawie materiału stymulującego i odpowiedź na 2 pytania – maksymalnie 5 min.)

  1. Za wszystkie zadania możesz maksymalnie otrzymać 30 punktów, aby zdać musisz uzyskać ich co najmniej

Matura ustna to tak naprawdę rozmowa z egzaminatorem w języku obcym. Rozmawia z Tobą jeden z egzaminatorów, ale oceniają Cię dwie osoby.

Powitanie, losowanie zestawu i rozmowa wstępna

Po wejściu do sali egzaminacyjnej komisja Cię powita i przedstawi się. Usłyszysz tu takie powitanie: Guten Tag. / Guten Morgen.

Mein Name ist ….. und das ist meine Kollegin / mein Kollege ….. .

Wie heißen Sie?

Najlepiej Ty też od razu przedstaw się w języku obcym. Jeśli tego nie zrobisz, zostaniesz zapytany/zapytana o imię i nazwisko. Komisja może również poprosić o dokument tożsamości (dowód lub legitymację).

Następnie zostaniesz poproszony/poproszona o wylosowanie zestawu, który po podaniu numeru zestawu od razu oddajesz komisji.

W kolejnym kroku możesz zostać zapytany/zapytana w języku obcym, który zdajesz, czy jesteś gotowy/gotowa zacząć egzamin.  MUSISZ wtedy odpowiedzieć TAK, bo teoretycznie inaczej nie można zacząć egzaminu.

Usłyszysz takie słowa: Danke. Bitte wählen Sie ein Set und geben Sie es mir. Zuerst möchte ich Ihnen ein paar Fragen stellen. Sind Sie bereit? (Dziękuję. Proszę wybrać zestaw i podać mi go. Najpierw chciałbym/chciałabym zadać Pani/Panu kilka pytań. Czy jest Pan/Pani gotowy/gotowa?)

Teraz rozpoczynasz rozmowę wstępną, która trwa 2 minuty. Rozmowa wstępna polega na tym, że egzaminator zadaje Ci kolejne pytania (Ty ich nie widzisz, tylko słyszysz). Pytania te są podane dokładnie w zestawie egzaminatora i nie może Ci on zadać żadnych innych, tylko te, które ma w zestawie. Zwykle jest ich 5 (lub więcej) i egzaminator najczęściej zaczyna od tych, które uzna za najłatwiejsze. Rozmowa MUSI trwać ok. 2 minuty, więc jeśli będziesz odpowiadać bardzo krótko, egzaminator nie ma wyjścia i zadaje Ci kolejne, coraz trudniejsze, pytania. Jeśli odpowiadasz w sposób rozbudowany, to odpowiesz tylko na 2 najłatwiejsze pytania. 

Rozmowa wstępna nie jest oceniana ze strony merytorycznej, ale jest oceniana w zakresie języka i wymowy.

Matura ustna z języka niemieckiego

Następnie otrzymujesz ponownie wylosowany wcześniej zestaw i przechodzisz do kolejnych zadań. Niestety musisz realizować je po kolei, co uważam za jedną z największych wad tego egzaminu. Gdybyś chciał/chciała zacząć od zadania nr 2, to tracisz szansę zdawania zadania nr 1. Wiem, że to niezbyt mądre, ale ktoś to tak wymyślił i nie możemy tego zmienić. Musisz jednak o tym wiedzieć.

Zadanie 1 to rozmowa z egzaminatorem na podany temat z uwzględnieniem przedstawionych w zdaniu czterech punktów.

Następne w kolejności zadanie 2 to opis obrazka i odpowiedź na trzy pytania, które usłyszysz od egzaminatora.

Zadanie 3 to wybór jednego, najbardziej pasującego do naszego zadania obrazka i uzasadnienie wyboru, odrzucenie pozostałych ilustracji i uzasadnienie oraz odpowiedź na dwa pytania.

Jak już wspominałam, właściwie nie masz czasu na przygotowanie odpowiedzi do tych zadań, bo np. na zapoznanie się z zadaniem nr 1 masz 30 sekund. Musisz więc przygotować się wcześniej na taką sytuację. Im więcej razy przećwiczysz egzamin ustny, tym większe szanse masz na dobry lub bardzo dobry wynik. Warto również zajrzeć do Informatora maturalnego.

Dlatego koniecznie naucz się przynajmniej kilkunastu niezbędnych zwrotów do matury ustnej z języka niemieckiego. Znajdziesz je TUTAJ. Zachęcam Cię również do obserwowania mojego profilu do nauki języka na Facebooku i Instagramie.

Szczegółowy opis wszystkich zadań, informacje o tym, jak zdobywa się punkty za konkretne zadania oraz opracowane pytania do każdego z 15 działów znajdziesz w moich ebookach do matury. Zapraszam!

Podobne wpisy